Kdy spadá nemovitost do společného jmění manželů?
Máte v plánu koupit nemovitost do výlučného vlastnictví? Jste zároveň v manželství a nemáte upraven režim společného jmění manželů (nebo také jinak „SJM“) odlišně od zákona? Lze vůbec takový obchod realizovat?
Nabytí nemovitosti do výlučného vlastnictví není za trvání manželství nemožné, ale pro bezpečný nákup bude třeba celý proces po právní stránce zajistit.
V případě, že nemáte v manželství majetkový režim nijak upraven, platí, že se vznikem manželství vám vzniklo společné jmění manželů, které v obecné rovině většinou zahrnuje veškerý majetek nabytý za doby trvání manželství kterýmkoliv z manželů, a to kromě zejména darů, dědictví nebo majetku pořízeného z výlučných prostředků jednoho z manželů.
Pokud tedy koupíte nemovitost za trvání manželství, nemovitost se automaticky stává součástí společného jmění manželů. Součástí společného jmění manželů se rovněž automaticky stávají i dluhy související s nákupem nemovitosti (typicky hypoteční úvěr).
Jak koupit nemovitost do výlučného vlastnictví?
Existují však situace, kdy může mít jeden z manželů zájem na tom, aby nabyl vlastnické právo k nemovitosti do výlučného vlastnictví. Může se jednat o případ, kdy např. jeden z manželů zdědí finanční prostředky nebo je dostane darem a tyto chce investovat do nemovitosti.
Jestliže tedy máte zájem na tom, aby vlastnické právo k nemovitosti bylo převedeno pouze na jednoho z manželů, je třeba vypracovat prohlášení druhého z manželů, v němž druhý manžel prohlásí, že s koupí nemovitosti souhlasí, a potvrdí, že nemovitost byla financována z výlučných prostředků prvního manžela (dědictví, daru) a že tyto finanční prostředky do SJM nespadají. Podpis kupní smlouvy pouze jedním z manželů ani zápis v katastru nemovitostí vůči jednomu z manželů obecně neznamená, že nemovitost není součástí společného jmění manželů.
Nemovitost lze nabýt do výlučného vlastnictví rovněž v případě, že je mezi manželi zúženo společné jmění manželů. Společné jmění manželů lze zúžit notářským zápisem, a to jak ve vztahu k majetku, který se v SJM již nachází, tak i pro majetek nabytý teprve v budoucnu. Společné jmění manželů tím nezaniká, ale určité věci z něj mohou být vyjmuty. Společné jmění manželů lze rovněž prostřednictvím notářského zápisu oddělit. Tím dojde k vypořádání celého existujícího jmění a rozdělení veškerého majetku v SJM mezi manželi.
Proč je důležité smlouvy správně nastavit?
Úprava majetkových poměrů mezi manželi nebo nabytí vlastnického práva k nemovitosti může mít hned několik výhod – umožní např. ochranu majetku před dluhy nebo podnikáním jednoho z manželů, případně může sloužit jako ochrana pro případ budoucího rozvodu.
Smluvní dokumentaci je proto nutné připravovat pečlivě, protože nesprávně nastavené smlouvy mohou způsobit komplikace. Pokud budete mít zájem, s přípravou příslušných dokumentů vám můžeme pomoci.
V případě, že budete mít v této souvislosti zájem o více informací, neváhejte se na nás obrátit.
Tento článek je pouze informativní a nepředstavuje právní radu ani návod pro konkrétní případ.