Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl ve věci žadatelky, která byla v minulosti protiprávně sterilizována, a vyjasnil podmínky a postup orgánů při odškodňování.
Odškodňování protiprávních sterilizací
Zákon o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem stanovuje, že osoba, která se podrobila v období od 1.7.1966 do 31.3.2012 ve zdravotnickém zařízení na území ČR protiprávní sterilizaci, má nárok na poskytnutí jednorázové peněžní částky ve výši 300.000 Kč. Nárok se uplatní u Ministerstva zdravotnictví, žádost musí být podána do 3 let od účinnosti zákona (tedy do 1.1.2025).
Nezákonná sterilizace
K protiprávní sterilizaci došlo, pokud byl na osobu činěn jakýkoli nátlak, donucování či přesvědčování. Stejně tak skutečnost, že osoba nebyla srozumitelným způsobem a v dostatečném rozsahu informována o svém zdravotním stavu a o účelu, povaze, předpokládaném přínosu, možných důsledcích a rizicích zdravotního výkonu.
Řízení u NSS
Žadatelka byla protiprávně sterilizována den po porodu v rámci operace kvůli tvrzeným komplikacím. O provedené sterilizaci se dozvěděla neoficiálně od zdravotní sestry o několik dní později, když se dotazovala na ránu na břiše.
Její žádost ale ministerstvo zamítlo, protože zdravotnická dokumentace žadatelky již byla nemocnicí skartována. Rozklad žadatelky ministr zdravotnictví zamítl. Žadatelka se tedy obrátila na Městský soud v Praze, který rozhodnutí zrušil a vrátil věc ministerstvu k dalšímu řízení. Soud ministerstvu vytkl, že vycházelo z premisy, dle které bez zdravotnické dokumentace nelze žádost shledat oprávněnou, a že nečinilo žádné další kroky ke zjištění skutkového stavu věci. Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze podalo ministerstvo kasační stížnost.
Nejvyšší správní soud se ztotožnil se závěrem Městského soudu a kasační stížnost zamítl jako nedůvodnou. Z důvodové zprávy k zákonu totiž vyplývá, že existenci nároku lze prokazovat nejen zdravotnickou dokumentací, ale všemi důkazními prostředky. Dle NSS po žadatelkách nelze požadovat, aby samy jen ze své vlastní iniciativy označily a doložily veškeré dokumenty. Aby bylo dostáno účelu zákona, musí správní orgány rovněž samy činit aktivní kroky k tomu, aby zjistily stav věci bez důvodných pochybností.
Primárním důkazem je jistě zdravotnická dokumentace, ta však může být vzhledem ke značnému časovému odstupu od tvrzeného provedení sterilizace již skartována (často protiprávně), případně různé kvality a vypovídající hodnoty. Další dokumenty pak nemusí vůbec existovat a žadatelky se tak snadno ocitnou v důkazní nouzi, přičemž za skartaci zdravotnické dokumentace nemohou.
Postup dle NSS v případě skartované/neexistující (či nedůvěryhodné) zdravotnické dokumentace
Podle názoru NSS postačí, pokud žadatelka předestře na první pohled hájitelné tvrzení, které bude opatřeno indiciemi, které ve svém souhrnu nepřipouští jiné racionální vysvětlení situace či chování jednotlivých účastníků, než že k protiprávní sterilizaci pravděpodobně došlo tak, jak žadatelka tvrdí. Pokud toto žadatelka splní, musí ministerstvo předpoklady pro přiznání peněžité částky předpokládat za naplněné, ledaže samo prokáže, že ke skutečnostem žadatelkou tvrzených dojít nemohlo.
V případě, že budete mít v této souvislosti zájem o vícero informací, neváhejte se na nás obrátit.
Tento článek je pouze informativní a nepředstavuje právní radu ani návod pro konkrétní případ.