Péče řádného hospodáře

Nakládání s majetkem obce a kontrola ze strany občanů

Obec má povinnost se svým majetkem nakládat s péčí řádného hospodáře. Co se stane, pokud tuto povinnost poruší a jak mohou dodržování této povinnosti kontrolovat obyvatelé obce?

Péče řádného hospodáře

Obec má při nakládání se svým majetkem specifické zákonné povinnosti. Hospodaření s majetkem obce musí být maximálně transparentní, účelné a veřejnosti přístupné. Obec má vedle procedurálních povinností (zveřejnit záměr a rozhodnout o právním jednání k tomu příslušným orgánem) také povinnost nakládat s majetkem s péčí řádného hospodáře. Z této povinnosti vyplývá, že majetek obce musí být využíván účelně a hospodárně v souladu s jejími zájmy a úkoly vyplývajícími ze zákonem vymezené působnosti.

Odpovědnost zastupitelů

Za porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře jsou odpovědni zastupitelé, kteří v rozporu s touto povinností schválili právní jednání. Porušení povinnosti péče řádného hospodáře lze postihovat v trestním řízení. Zastupitelé jsou dále vůči obci odpovědni za způsobenou škodu.

Kontrola ze strany státu

Pokud dojde k porušení zmíněné povinnosti, nastupuje kontrola ze strany státu. Stát je ovšem v působnosti své kontroly omezen tak, aby nezasahoval do práva na samosprávu obce. Stát tedy smí posuzovat pouze splnění procedurálních požadavků, z hlediska účelnosti a hospodárnosti majetkové dispozice může kontrolovat a posuzovat pouze otázku, zda obec zcela zjevně nepřekročila zákonem stanovené mantinely. Státní orgán tak např. nesmí vyhodnotit, že došlo k porušení zákona jen z toho důvodu, že mohlo být zvoleno jiné (vhodnější) řešení.

Kontrolu hospodaření obcí provádí krajský úřad či auditor (pokud si obec tuto možnost zvolí) a obec je povinna nechat hospodaření pravidelně přezkoumat. Přezkum může proběhnout i na základě podnětu.

Kontrola ze strany občanů

Kontroly se nelze domáhat v občanskoprávním řízení (žalobou na neplatnost podanou občany), jak vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 24. 3. 2010 (sp.zn. 28 Cdo 4365/2009), který jasně řekl, že „takovou kontrolu nelze činit prostřednictvím soukromoprávních žalob v civilním soudním řízení. Ke kontrole, kterou svými podněty mohou iniciovat obyvatelé obce, slouží jiné právní nástroje.“

Občan, který má pochybnosti o hospodaření obce v souladu s péčí řádného hospodáře, může žádat o informace a vysvětlení buď přímo na zasedání zastupitelstva nebo podáním žádosti o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Občan se také může obrátit na krajský úřad s podnětem na přezkoumání hospodaření, popřípadě může podat trestní oznámení na zastupitele, kteří v rozporu s touto povinností rozhodli. Je takto ale třeba postupovat jen v krajních a odůvodněných případech, aby nedocházelo k šikanóznímu jednání vůči zastupitelům.

 

 

V případě, že budete mít v této souvislosti zájem o více informací, neváhejte se na nás obrátit.

Tento článek je pouze informativní a nepředstavuje právní radu ani návod pro konkrétní případ.

Chcete pomoci s tímto tématem?

Ozvěte se nám a rádi Vám pomůžeme, případně využijte kontaktní formulář níže