Při uzavírání smluv mezi společnostmi v rámci koncernu nebo mezi ovládající a ovládanou osobou (bez ohledu na to, zda jde o osoby fyzické nebo právnické) se může na první pohled zdát, že na právní aspekty smlouvy není potřeba tolik myslet – oba subjekty jsou zpravidla personálně propojené nebo řízené z jednoho centra.
Do těchto ryze soukromoprávních vztahů ale významně zasahují veřejnoprávní povinnosti, v tomto případě vyplývající z daňových předpisů.
Při jakýchkoliv obchodních vztazích mezi výše uvedenými spojenými osobami je nutné dodržet tzv. „princip tržního odstupu“ (v angl. arm´s length principle), jinak označovaný také jako „převodní ceny“ (transfer pricing).
O co se jedná?
Tento princip znamená, že v jakýchkoliv obchodních vztazích sjednaných mezi spojenými osobami musí být nastaveny ceny ve výši obvyklé, tj. v takové výši, které by odpovídaly smlouvě v běžném obchodním styku.
V českém právním řádu je tento princip zakotven v § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů. Dle tohoto ustanovení platí, že pokud v obchodních vztazích mezi spojenými subjekty nejsou stanoveny ceny ve výši obvyklé a tento rozdíl není uspokojivě doložen, správce daně (finanční úřad) upraví základ daně z příjmů o tento rozdíl. Uvedený princip se vztahuje na veškeré obchodní vztahy, může se týkat tedy např. smluv o převodu movitých nebo nemovitých věcí, půjček, úvěrového financování apod.
Zároveň již dávno neplatí, že by se finanční úřady v této souvislosti zaměřovaly jen na velké nadnárodní korporace a u malých nebo středních podniků to „nemá cenu řešit“. Dle tiskové zprávy finanční správy bylo v roce 2023 provedeno 570 kontrol zaměřených na tuto činnost a v té souvislosti doměřena daň u kontrolovaných subjektů v celkové výši 724 milionů Kč.
Příkladem z praxe je případ, kterým se zabýval Nejvyšší správní soud v rozhodnutí č.j. 5 Afs 310/2019-49 z roku 2021. Zde jednatel společnosti jako fyzická osoba uzavřel mezi ním a společností několik smluv o úvěru se smluvním úrokem ve výši 1,6% p.a. Správce daně uvedené úvěrové smlouvy kvalifikoval jako spotřebitelský úvěr a dle znaleckého posudku stanovil v daném období u takovýchto úvěrů smluvní úrok ve výši 15 – 17%. S ohledem na to byla následně společnosti doměřena daň z příjmu.
V případě, že budete mít v této souvislosti zájem o více informací, neváhejte se na nás obrátit.
Tento článek je pouze informativní a nepředstavuje právní radu ani návod pro konkrétní případ.