Rostoucí ceny nemovitostí a s ní související ceny nájemného bydlení jsou v tuzemsku již evergreenem. Tato situace, dříve vnímána jako přechodná krize, se nyní jeví jako trvalý trend, který ovlivňuje nejen mladé rodiny a jednotlivce hledající své první bydlení, ale i starší generace, které se potýkají s neustále se zvyšujícími náklady.
Na tuto situaci se dílčím způsobem snaží reagovat novela účinná od 1.7.2024 zákona č. 126/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb., o Státním fondu podpory investic, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku), ve znění pozdějších předpisů. Novela mimo jiné zakotvuje institut tzv. dostupného nájemního bydlení a upravuje oceňování majetku prostřednictvím cenových map.
Novela se snaží podpořit města, obce a také soukromé investory, aby za podpory státu budovali více bytů, které by byly následně pronajímány za tzv. dostupné nájemné. Vláda pro tento účel zajistila v první fázi zhruba osm miliard korun z Národního plánu obnovy, které budou prostřednictvím Státního fondu podpory investic a Národní rozvojové banky na tyto projekty poskytovány v podobě úvěrů s dvouprocentní úrokovou sazbou. Dostupné nájemné dle novely nemá přesáhnout 90 % výše srovnatelného nájemného v daném místě a může se každoročně valorizovat o inflaci maximálně do výše 4 %. Novela rovněž upravuje institut nájemní smlouvy pro dostupné nájemní bydlení, kterou je pro účely zákona nájemní smlouva, jejímž předmětem je poskytování dostupného nájemního bydlení a která se uzavírá na dobu určitou v délce alespoň 1 roku, nejdéle však 2 let. Při prodloužení doby nájmu, nebo dojde-li k uzavření nové nájemní smlouvy s týmž nájemcem, se doba nájmu sjednává na dobu určitou v délce 2 let.
Poměrně zajímavou novinkou, kterou novela rovněž přinesla, jsou cenové mapy nájemního bydlení, které mají sloužit jako referenční zdroj informací pro určení srovnatelného nájemného v daném místě. Mapy zpracovává a vydává Ministerstvo financí a mají formu interaktivní mapy České republiky, která v jednotlivých lokalitách zobrazuje cenu nájmu za m2. Vzhledem k tomu, že kvalita bytů a s ní související výše nájemného se může významně lišit, cenová mapa pracuje s nájmem tzv. referenčního bytu. Referenční byt je nezařízený byt z cihelného zdiva v dobrém stavu, starý cca 20 let, bez příslušenství (terasy, garáže atd.). Referenční byty se dále dělí na 4 velikostní kategorie v rozmezí od 16 m2 až 90 m2. Mapa je dostupná na webu Ministerstva financí. Je rozdělena dle obvodů jednotlivých obcí (s výjimkou obcí s rozšířenou působností a Prahy, které jsou rozděleny dle katastrálních území). V pravém dolním rohu je barevná škála škálovaná dle ceny nájemného. Detailní cena se pak zobrazí najetím myši na konkrétní obec. Uvedená částka odpovídá odhadované tržní hodnotě nájemného za jeden měsíc a jeden m2 referenčního bytu dle určené velikostní kategorie. Ty se přepínají v pravém horním rohu mapy. Údaje v cenové mapě vychází z nabídek nájmů bytů v realitní inzerci, které byly ve stanoveném období pravděpodobně pronajaty. Dle metodiky Ministerstva financí jsou tyto informace z realitních portálů jediným dostupným datovým zdrojem na úrovni konkrétních bytů obsahující mimo jiné informace o jejich ploše, stavu, konstrukci domu a vybavenosti bytu.
Cenové mapy se tak mohou stát užitečným nástrojem pro stanovení orientační ceny nájemného v dané lokalitě, a to i pro pronajímatele a nájemce, kterých se nově zavedený institut dostupného bydlení přímo netýká.
Tento článek je pouze informativní a nepředstavuje právní radu ani návod pro konkrétní případ.
V případě, že budete mít v této souvislosti zájem o vícero informací, neváhejte se na nás obrátit.