Novela zákoníku práce a úprava skončení pracovního poměru

Chystaná novela zákoníku práce z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí má přinést větší flexibilitu na pracovní trh, kde zaměstnavatelé v posledních letech narážejí na nedostatek pracovních sil. K tomu má mimo jiné přispět nová úprava skončení pracovního poměru a souvisejících institutů, která má dát zaměstnavatelům i zaměstnancům vyšší pružnost při ukončování pracovně právních vztahů.

Novela v prvé řadě upravuje délku výpovědní doby. Dle stávající úpravy je délka výpovědní doby 2 měsíce, avšak začíná běžet až první den měsíce následujícího po doručení výpovědi druhé smluvní straně. V praxi tak může snadno dojít k situaci, kdy je výpovědní doba bezmála tříměsíční. Pokud je za stávající úpravy výpověď druhé smluvní straně doručena např. 2. února, pracovní vztah skončí až 30. dubna. To má novela změnit. Nově dvouměsíční výpovědní doba začne běžet hned dnem doručení výpovědi. Ve výše prezentovaném případě by tedy pracovní vztah skončil již k 2. dubnu.

Novela dále zkracuje výpovědní dobu v případě hrubého či opakovaného porušení pracovních povinností zaměstnance ze stávajících dvou měsíců na jeden měsíc. Připomeňme, že podle současných pravidel může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr i okamžitě pro porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem. Tato úprava zůstane zachována. Už po měsíci místo dosavadních dvou má výpovědní doba skončit také zaměstnanci, který nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje (bez zavinění zaměstnavatele) požadavky pro řádný výkon této práce.

Novela dále slučuje dva stávající výpovědní důvody dle § 52 písm. d) a § 52 písm. e) zákoníku práce. Oba tyto důvody se týkají ztráty zdravotní způsobilosti zaměstnance konat práci. Zatímco v případě § 52 písm. d) je příčinou této ztráty způsobilosti pracovní úraz, nebo nemoc z povolání, v případě § 52 písm. e) je příčinou úraz nebo nemoc, která s prací nesouvisí. Pokud zaměstnavatel ve výpovědi špatně určí příčinu ztráty zdravotní způsobilosti, tj. dá např. výpověď dle § 52 písm. e), ačkoliv příčina ztráty zdravotní způsobilosti zaměstnance je nemoc z povolání, nikoliv běžná nemoc, má tato chyba za následek dle judikatury neplatnost výpovědi jako takové. Tento přepjatý formalismus by měl být sloučením obou výpovědních důvodů omezen. Odstupné ve výši 12násobku průměrného výdělku, které v těchto případech zaměstnanci náleží, bude nově nadto kryto ze zákonného pojištění. V současnosti tomu tak není a zaměstnavatel jej musí hradit ze svých zdrojů, což může být zejména pro menší zaměstnavatele likvidační.

Novela rovněž přináší změny do zkušební doby, během které mohou obě smluvní strany ukončit svůj vztah okamžitě, a to i bez udání důvodu. Podle současných pravidel se zaměstnavatel a zaměstnanec mohou dohodnout na zkušební době, která smí trvat maximálně tři měsíce, u vedoucích zaměstnanců maximálně šest měsíců. Novelou se má limit pro zkušební dobu zvýšit na maximálně čtyři měsíce, u vedoucích zaměstnanců na osm měsíců. Nově také bude možné zkušební dobu prodloužit. V součtu však nesmí přesáhnout uvedené limity, tedy čtyři měsíce u řadových a osm měsíců u vedoucích zaměstnanců.

Novela se setkala se značnou kritikou odborových organizací, které vyjadřují obavu se snížené ochrany zaměstnanců. Zástupci zaměstnavatelů naopak novelu vítají. Vzhledem ke kontroverzím se do novely nakonec nedostal nejambicióznější návrh, kterým byla výpověď daná zaměstnavatelem zaměstnanci bez udání důvodu. Bude zajímavé sledovat, zda zástupci zaměstnanců ještě dokáží do konečné podoby novely zákoníku práce výrazněji promluvit.  

 

V případě, že budete mít v této souvislosti zájem o více informací, neváhejte se na nás obrátit.

Tento článek je pouze informativní a nepředstavuje právní radu ani návod pro konkrétní případ.   

Chcete pomoci s tímto tématem?

Ozvěte se nám a rádi Vám pomůžeme, případně využijte kontaktní formulář níže