Novela zákoníku práce

Novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákoník práce“), která byla dne 31. 7. 2024  vyhlášena ve Sbírce zákonů, přináší změny týkající se mimo jiné rozvržení pracovní doby, minimální a zaručené mzdy, odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a rozvrhu čerpání dovolené.

S účinností od 1.1.2025 bude možné, aby zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřel písemnou dohodu, podle níž si zaměstnanec za sjednaných podmínek bude sám rozvrhovat pracovní dobu do směn. V takovém případě již zaměstnavatel nebude mít povinnost rozvrhovat pracovní dobu zaměstnance a seznámit zaměstnance předem s písemným rozvrhem pracovní doby. Délka směny i v tomto případě nesmí přesáhnout 12 hodin. Při uzavření takovéto dohody se dále uplatní následující pravidla:

  • Zaměstnavatel určí vyrovnávací období (nejvýše 26 týdnů či na základě kolektivní smlouvy 52 týdnů po sobě jdoucích), v rámci kterého musí být naplněna průměrná týdenní pracovní doba zaměstnance v pracovním poměru;
  • Nedohodne-li se zaměstnavatel se zaměstnancem jinak, je dále zaměstnavatel povinen předem určit stanovené rozvržení pracovní doby do směn pro účely stanovené Zákoníkem práce, mezi které patří například překážky v práci, čerpání dovolené či pracovní cesty;
  • Zaměstnanci nepřísluší náhrada mzdy při jiných důležitých osobních překážkách v práci, pokud není dohodnuto či Zákoníkem práce, prováděcím právním předpisem vydaným podle Zákoníku práce anebo vnitřním předpisem zaměstnavatele stanoveno jinak;
  • Závazek z této dohody lze rozvázat písemnou dohodou zaměstnavatele se zaměstnancem ke sjednanému dni nebo jej lze písemně vypovědět z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou (či odlišnou písemně sjednanou dobou, která je stejná pro zaměstnance i zaměstnavatele), přičemž výpovědní doba začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně.

Pokud by zaměstnavatel neuzavřel výše uvedenou dohodu či její změnu písemně, porušil povinnosti vyplývající z této dohody či porušil povinnosti při rozvazování dohody, hrozí mu pokuta až do výše 300 000 Kč.

Výše uvedenou dohodu lze sjednat v případě výkonu práce na pracovišti zaměstnavatele i mimo něj (tj. při výkonu práce na dálku), a to se zaměstnanci v pracovním poměru i zaměstnanci činnými na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Od 1.8.2024 nabyly účinnosti mimo jiné následující změny:

  • Zaručená mzda pro zaměstnance, kteří nejsou odměňováni platem, byla zrušena. Nově se tak zaručená mzda použije pouze pro zaměstnance, jejichž zaměstnavatelem je stát, územní samosprávný celek, státní fond, za stanovených podmínek některé příspěvkové organizace a školské právnické osoby. Dále se stanovuje nový výpočet pro výši minimální mzdy. Tato ustanovení se však použijí až od 1.1.2025.
  • Odměnu z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr lze sjednat již s přihlédnutím k případné noční práci, práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo práci v sobotu a neděli, pokud je současně sjednán rozsah práce v uvedených ztížených pracovních režimech, k níž bylo při sjednání odměny z dohody přihlédnuto, a je-li sjednána výše příplatků podle příslušných ustanovení Zákoníku práce, které by jinak z tohoto důvodu byly zaměstnanci poskytnuty.
  • Povinnost zaměstnavatele vydávat písemný rozvrh čerpání dovolené byla zrušena.

 

 

V případě, že budete mít v této souvislosti zájem o více informací, neváhejte se na nás obrátit.

Tento článek je pouze informativní a nepředstavuje právní radu ani návod pro konkrétní případ.          

Chcete pomoci s tímto tématem?

Ozvěte se nám a rádi Vám pomůžeme, případně využijte kontaktní formulář níže